Jak rozjaśnić małe i ciemne pomieszczenie – sprawdź nasze triki

Jeśli Twoje wnętrze jest małe i ponure, warto coś z tym zrobić, ponieważ otoczenie istotnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie i może być przygnębiające. Przy najbliższym remoncie, wykorzystaj nasze rady i stwórz pomieszczenie, które będzie przytulne i jasne, w którym będzie się przyjemnie przebywało. Szczególnie wiosna, to odpowiedni moment aby je ożywić, rozświetlić i stworzyć optycznie trochę więcej przestrzeni.

Na to czy mieszkanie jest ciemne czy jasne wpływa bardzo wiele różnych czynników. Głównie jest to ilość i rozmieszczenie okien, usytuowanie pomieszczenia względem stron świata, a także sam wystrój. Kolor ścian, obicie i wygląd mebli, a także dekoracji okiennych i podłóg. Jeśli wszystkie wymienione elementy są ciemne, nasze wnętrze również będzie się takie wydawało.

Ściany

Zaraz po rozmieszczeniu i wielkości okien, to właśnie kolor ścian decyduje o tym czy pomieszczenie jest jasne i rozświetlone, czy ciemne i mroczne. Wybierajmy jasne, pastelowe barwy, takie jak biel, kość słoniowa, wanilia, beże, ecru czy jasny błękit, aby stworzyć wizualnie większą i doświetloną przestrzeń.

Meble

Sprzęty z gładkimi, lśniącymi frontami, komoda lustrzana, szafa wnękowa z przesuwnymi drzwiami, wszystkie te rzeczy wpływają pozytywnie na powiększenie małej przestrzeni. Jeśli dodatkowo będą w jasnych kolorach, wnętrze będzie wydawało się bardzo jasne i przytulne. Starajmy się wybierać raczej niskie i niezbyt głębokie zabudowy, aby nie zabierać niepotrzebnie przestrzeni. Możemy za to wykorzystać różnego rodzaju półki, które nie przyciągają aż tak wzroku. Lustrzane meble, odbijając światło, nie tylko powiększą optycznie pokój, ale ustawione w odpowiednich miejscach, rozświetlą także ciemne kąty.

Oświetlenie

Rozmieszczenie lamp i różnego rodzaju listew oświetleniowych będzie tutaj kluczowym elementem. Dzięki zainstalowaniu kinkietów w odpowiednich miejscach możemy nawet z najciemniejszego i ponurego pomieszczenia, stworzyć przytulne gniazdko. Istnieją już nowoczesne lampy, które są idealne do tego właśnie zadania. Rozświetlmy ciemny sufit lub trudno dostępne zakamarki halogenami, a ciemne podłogi specjalnymi listwami LED-owymi.

Lustra i ramy

Oprócz lustrzanych mebli, warto również zawiesić zwierciadła na ścianach. Nic nie odbija tak skutecznie światła i nie powiększa małych pomieszczeń. Zadbajmy o to aby miały jasne ramy, tak samo jak nasze obrazy i zdjęcia. Jeśli będą tworzyć zgraną całość, wszystko będzie wyglądało przytulnie i stylowo.

Dodatki

Są równie istotne jak reszta wyposażenia. Postawmy więc na połyskliwe akcesoria, które będą rozświetlać wnętrze. Jasne, gładkie narzuty i poszewki, duży pastelowy dywan czy wspomniane wyżej białe ramki, mogą zrobić dużą różnicę w ogólnym odbiorze pokoju. Nie zasłaniajmy okna ciężkimi zasłonami, ale postawmy na przezroczyste, cienkie firanki i delikatne rolety.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.