Podpowiadamy, jak wybrać najlepszej jakości fartuchy gastronomiczne

fartuch gastronomiczny

Odzież gastronomiczna to przede wszystkim stroje kelnerów, a także kucharzy. Składają się na nie bluzy kucharskie, fartuchy kuchenne lub zapaski kelnerskie, koszule, specjalne czapki, czy buty z antypoślizgową podeszwą. Dziś skupimy się na jednym z wymienionych elementów. Z jakiego materiału powinny być uszyte fartuchy gastronomiczne, a także jak wybrać odpowiednie ich kroje? Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.

Podział fartuchów gastronomicznych

  • Fartuch kuchenny – element ubioru, który noszą zarówno kucharze, jak i kelnerzy. Zawiązywany na szyi, sięgający zwykle od dekoltu po kolana, często z grubszego, nieprzemakalnego materiału.
  • Zapaska kelnerska – traktowana jako dodatek do stroju kelnera, przewiązywana na linii bioder, może być krótka i sięgać do połowy uda lub dłuższa, prawie do kostek. Posiada zwykle dodatkową kieszonkę.

Czym powinny charakteryzować się fartuchy do gastronomii?

W pracy, podczas której pracownik ma kontakt z żywnością, do tzw. dress code’u firmy dochodzą także przepisy BHP. Wybierając fartuch dla kucharzy czy kelnerów w naszej restauracji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  1. Czy fartuch skutecznie chroni przed istniejącymi zagrożeniami i obniża poziom ryzyka, np. oparzenia czy zabrudzenia żywnością.
  2. Czy odpowiada warunkom panującym na danym stanowisku, np. wysoka temperatura lub duża wilgotność.
  3. Jest odpowiednio ergonomiczny, czyli nie utrudnia wykonywania codziennych obowiązków: nie krępuje ruchów, jest przewiewny, nie powoduje uczuleń skóry itp.
  4. Czy został uszyty z wysokiego gatunkowo materiału, dzięki czemu nie zniszczy się zbyt szybko podczas częstego prania i prasowania, a także będzie się wygodnie nosił.
  5. Czy posiada pojemne i naszyte w odpowiednich miejscach kieszenie.
  6. Czy krój fartucha pasuje do reszty stroju kelnera obsługującego salę, czyli czy wygląda stylowo i profesjonalnie.
  7. Czy kolorystyka i fason fartuchów odpowiadają kolorystyce sali restauracyjnej lub barwom restauracji.
  8. Czy posiadają profesjonalne, wyhaftowane logo lub nazwę restauracji.

Jak wybrać odpowiedni fartuch?

Dla kucharzy najlepiej sprawdzą się fartuchy długie, wiązane na szyi, z grubego, aczkolwiek wygodnego materiału. Muszą chronić przed wysoką temperaturą i rozchlapującą się żywnością. W przypadku garderoby kelnerskiej, o wiele lepiej wyglądają same zapaski, dla kobiet krótsze, dla mężczyzn dłuższe, z wygodną kieszenią na notes i długopis.

Najbardziej profesjonalnie prezentują się fartuchy pasujące kolorem do aranżacji całej restauracji oraz z wyhaftowanym logo. Materiał powinien być odporny na częste pranie, ponieważ fartuchy i zapaski powinny być codziennie schludne i czyste.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.