Wybieramy wentylację do restauracji

wentylacja w restauracji

Obiekty gastronomiczne, takie jak restauracje czy kawiarnie, wymagają profesjonalnego podejścia do kwestii wentylacji. Skuteczna wymiana powietrza pozwala pozbyć się mocnych i brzydkich zapachów pochodzących z kuchni, w których występuje duża ilość tłuszczy i pary wodnej. Właściwie dobrany i zainstalowany wentylator zapewnia całkowite usunięcie nieprzyjemnych i duszących oparów i dymu. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę wybierając wentylator do restauracji?

Wentylacja restauracji – wymogi prawne

Według prawa, minimalna ilość czystego powietrza, obliczana jest na podstawie wszystkich osób przebywających w danym pomieszczeniu, np. w kuchni czy na sali. Przyjęte jest, że na każdą osobę powinno przypadać 30 m3/h świeżego powietrza.

W części kuchennej, wymagane jest od 10 do 50 wymian strumienia powietrza na 1 godzinę. Wilgotność powinna być utrzymana na poziomie 40-50%, a temperatura od 20 do 22 stopni Celsjusza. Prędkość powietrza nie powinna wynosić mniej niż 0,2m/s, ani więcej niż 0,3m/s. W części jadalnej wymogi są takie same, z różnicą w częstotliwości wymian strumienia powietrza, która powinna wynosić od około 5 do 10 wymian na 1 godzinę.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania wentylacji w restauracji?

Odpowiedni projekt wentylacji, to taki, który odbiera zbędne zyski ciepła i wilgoci, a także nieprzyjemne zapachy, jednocześnie dostarczając odpowiednią ilość czystego i świeżego powietrza dla osób pracujących w kuchni, jak i dla tych znajdujących się w części jadalnej.

Z pomieszczeń gospodarczych i magazynów, w tym także z łazienek czy holu, instaluje się mechaniczny wyciąg powietrza. W przypadku kuchni, która jest najbardziej problematycznym miejscem w całej restauracji, zalecany jest montaż wentylatora wywiewno-nawiewnego, najlepiej z odzyskiem ciepła oraz wymiennikiem krzyżowym, który zapobiegnie przedostawaniu się wywiewanych zapachów do powietrza nawiewanego. Biorąc pod uwagę, że rozmieszczenie mebli w kuchni restauracyjnej to najczęściej zabudowa od podłogi, przez całe ściany, wentylacja powinna znaleźć się na suficie. Właśnie tam muszą znaleźć się wszystkie przewody nawiewne i wywiewne. Możemy zastosować wentylatory nawiewne okrągłe, jak i kwadratowe.

Najlepszym rozwiązaniem w obiektach gastronomicznych typu restauracja, jest podział wentylacji na trzy strefy:

  • Wentylacja ogólna – która usuwa nadwyżki wilgoci, ciepła oraz brzydkie zapachy, a następnie nawiewa czyste i świeże powietrze.
  • Wentylacja miejscowa – czyli np. okap kuchenny, którego zadaniem jest wychwytywanie brzydkich zapachów, pary wodnej i tłuszczów, bezpośrednio w miejscu gdzie się wydzielają.
  • Klimatyzacja – instaluje się ją w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy w kuchni, w której występują znaczne nadwyżki ciepła.

Nie wiesz jaki wentylator wybrać do swojej restauracji? Zajrzyj na http://sklep.bhklim.com.pl/!


adminmurowanica

No description.Please update your profile.