Budowa domu z kominem – na co zwrócić uwagę?

układanie dachu przy kominie

Domy z kominem to nadal częsty widok w polskich wsiach i mniejszych miasteczkach. Wybudowanie go nie jest jednak łatwe. Zadanie uprości zdecydowanie postawienie na kominy Plewa, jednak wciąż należy do budowy przykładać szczególną uwagę oraz trzymać się założeń projektowych.

Gotowe kominy systemowe

Pierwszym możliwym rozwiązaniem jest postawienie na kominy systemowe, jak wspomniane przed chwilą kominy Plewa. Wybierając odpowiedni, musimy połączyć go z rodzajem urządzenia do jakiego jest nominalnie przystosowany. Kominy ceramiczne są bardzo ogniotrwałe, można bez problemów znaleźć takie, które są przygotowane do pracy z piecami na paliwo stałe, gazowe czy olejowe. Kłopotów nie sprawi także kupno uniwersalnego komina. Do wybudowania go stawia się na pustaki fundamentowe, którymi odbudowywana jest izolacja dla komina.

Komin murowany

Wybudowanie komina to ogromna sztuka, z którą poradzą sobie jedynie doświadczeni murarze. Kotłownia z reguły znajduje się w piwnicy, której fundament może stanowić pustak szalunkowy słupkowy. Komin powinien mieć natomiast fundamenty betonowe i przepisowe wymiary, czyli 14 x 14 cm. Odstępy między przewodami kominowymi powinny wynosić minimum tyle ile szerokość jednej cegły – 12 cm. Czapka komina musi wystawać poza jego obrys i mieć tzw. kapinosy, aby woda spływała na dach.

Innym stosowanym rozwiązaniem jest również wybudowanie kominów wentylacyjnych. Wykorzystuje się w tym celu ceramiczne pustaki wentylacyjne, silikatowe lub keramzybetonowe.

 


adminmurowanica

No description.Please update your profile.