Maszyna do szycia i jej najważniejsze elementy

maszyny do szycia

Maszyna do szycia nie jest tak skomplikowana jak overlock Juki czy specjalistyczne urządzenia, którymi posługują się pracownicy zakładów krawieckich. Mimo wszystko nowoczesne maszyny do szycia składają się z kilku ważnych części i mechanizmów. Ich znajomość może pomóc w wyborze odpowiedniego modelu, który będzie nam służył długo i bezawaryjnie. Jakie są zatem najważniejsze elementy maszyny do szycia? Podpowiadamy!

Maszyna do szycia i jej części

Dobra maszyna do szycia musi posiadać sprawdzony i solidny chwytacz. Ta część urządzenia znajduje się pod płytką igłową. Każda maszyna jest wyposażona w ten element, ale do wyboru są dwa rozwiązania – chwytacz wahadłowy lub rotacyjny. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten drugi typ, który gwarantuje zdecydowanie mniej hałaśliwą pracę urządzenia.

Powierzchnia szycia

Ważne części maszyny to także tak zwane wolne ramię oraz stolik. To one w dużej mierze wpływają na komfort szycia. Stolik pozwala na dokładniejsze szycie dużych materiałów, zwiększając powierzchnię, na której pracuje maszyna. Wolne ramię to z kolei rozwiązanie, dzięki któremu część stolika można usunąć, a powierzchnia wyraźnie się zmniejsza. Dzięki temu łatwiej jest obszyć niektóre ubrania o niestandardowych kształtach – na przykład finezyjnie wykonane rękawy.

Szpulki, stopki i igły

Szycia nie będzie oczywiście również bez igieł i nici. Te pierwsze powinny być dopasowane do tkaniny, którą obszywamy. Każda nowa maszyna jest wyposażona w kilka rodzajów igieł, kolejne trzeba dokupić na własną rękę. Standardowa maszyna szyje jedną igłą – wykonywanie kilku szwów jednocześnie umożliwia natomiast owerlok Janome lub innej uznanej marki.

Do wykonywanej na maszynie pracy trzeba dopasować także jej stopkę – każda jest dedykowana innemu rodzajowi ściegu. Przed zakupem maszyny warto zwrócić też uwagę na szpulki do nawijania nici. Ich liczba zależy od wybranego modelu, najprostsze urządzenia mają tylko dwie szpulki.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.