3 powody, przez które warto odwiedzić Wieliczkę!

wieliczka solne miasto

Każdy słyszał lub był w mieście królów – Krakowie. Nie jest to jedyne miasto warte zwiedzenia w Małopolsce! Jeśli pragniecie poczuć chłód, gdy na polu temperatury sięgają 30 stopni warto wstąpić do Wieliczki!

Wieliczka – z czego słynie

Mogłoby się wydawać, że miasto jak każde inne – ma szkołę, mechanika czy biuro rachunkowe. Wieliczka jednak wyróżnia się na tle innych miast wyjątkowym miejscem. Kopalnia soli w Wieliczce to jeden z najstarszych zakładów górniczych w Europie, gdzie aż do 1996r. wydobywany był surowiec. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Na co zwrócić uwagę w kopalni?

Wyjątkowy mikroklimat

Stała i niska temperatura, zawartość pierwiastków mineralnych w powietrzu i duża wilgotność sprawiają, że jest to bardzo dobre miejsce dla osób cierpiących na problemy układu oddechowego. W jednej z komór są nawet realizowane turnusy rehabilitacyjne.

Kaplica Św. Kingi

Średniowieczna legenda związana z Świętą Kinga mówi, że to właśnie dzięki jej pierścionkowi zaręczynowym w Polsce można było cieszyć się solą. Wdzięczność za dar soli widać w wybudowanej pod ziemią kaplicy na cześć królowej. Można tutaj oglądać posadzkę wyrzeźbioną z soli czy też żyrandole z jej kryształów. W dodatku świątynia mieszcząca się ponad sto metrów pod ziemią szczyci się znakomitą akustyką, dlatego przeprowadzane są tam liczne koncerty.

Trasa turystyczna i górnicza

Trasa turystyczna to trasa dla każdego, nawet tych mniej aktywnych. Zobaczyć wtedy można jeziora solankowe, przejść się podziemnymi korytarzami, obejrzeć solną kaplicę czy poznać ciekawostki i historie miejsca. Dla bardziej aktywnych, można wybrać trasę górniczą, podczas której można przeżyć prawdziwy dzień górnika. Do zadań zwiedzających będzie należeć zmierzenie ilości metanu i odnalezienie właściwej drogi.

Miasto Wieliczka

Oprócz tej największej atrakcji można liczyć na lodziarnie, naleśnikarnie czy piękny rynek!


adminmurowanica

No description.Please update your profile.