Ekonomia – w jakim kierunku się rozwijać?

pieniądze

Nadchodzący kryzys ekonomiczny sprawia, że społeczeństwo odczuwa niepokój związany z niestabilnymi warunkami zatrudnienia i dużo osób myśli nad możliwościami przekwalifikowania się. A jeśli już posiadamy umiejętności i wiedzę z dziedziny ekonomii, jak możemy je rozwinąć, aby czuć się bezpieczniej?

Samodzielni księgowi a pracownik biura księgowego

Aby pokazać na przykładach, jak wygląda struktura zatrudnienia zdecydowaliśmy pokazać to na przykładzie konkretnego zawodu i powiatu. W tym przypadku jest to biuro rachunkowe. Wieliczka, czyli największe miasto powiatu wielickiego wykazuje się deficytem samodzielnych księgowych, natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę pracowników biur rachunkowych okaże, się że zawód jest zrównoważony.

Co to dla nas oznacza? Na rynku poszukiwani są pracownicy z kilkuletnim stażem, którzy będą potrafili wykonywać samodzielnie większość zadań związanych z prowadzeniem księgowości.

Osoby zaczynające swoją przygodę powinny, w takiej sytuacji szukać stażów oraz uzyskać certyfikaty potwierdzające ich kwalifikacje do wykonywania zawodu.

Nie opłaca się być ekonomistą?

Jeśli natomiast spojrzymy na szerszą dyscyplinę – ekonomię, okaże się, że w Polsce mamy przesyt specjalistów. Czy oznacza to, że studia wyższe z ekonomii nie są potrzebne? Nie do końca, ponieważ jest to bardzo obszerna dziedzina nauki. Na ogół absolwenci kierunku ekonomii mogą pracować w firmach, bankach czy urzędach, najczęściej jako doradcy. Jednak wykształcenie ekonomiczne pozwala na dużą większą pulę zawodów do wyboru niż analityk finansowy.

Dzieje się tak, ponieważ studia w tym wypadku stanowią podstawę do rozszerzania kwalifikacji, tak aby móc pracować w różnych zawodach. Jeśli będziemy lub jesteśmy absolwentami ekonomii przyszłościowym zatrudnieniem może być zawód doradcy finansowego. Ma to swoje podstawy z zwiększającej się ekonomicznej świadomości społeczeństwa, które szuka porad finansowych i sama próbuje zdobywać wiedzę od wykwalifikowanych specjalistów.

Kolejną ścieżką zawodową może być kariera naukowa. Szybki rozwój i co sekundę zmieniające się realia sprawią, że potrzebni będą szybko reagujący specjaliści, badacze zachodzących zjawisk ekonomicznych i prognostycy nadchodzących zmian.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.