Projekt domu energooszczędnego – na co zwrócić uwagę?

ytong 40

Przy wybieraniu projektu naszego domu zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na liczbę i wielkość pomieszczeń, a także koszty wykonania całego budynku. Niektórzy zastanawiają się, czy wybrać system kominowy Plewa, czy też postawić na inne rozwiązanie. Jakich materiałów użyć do budowy? Pustak? Gazobeton? Wymiary domu i koszty budowy są oczywiście ważne, ale równie istotne będą koszty jego przyszłej eksploatacji. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na projekty domów energooszczędnych. Co powinny w sobie zawierać?

Dom energooszczędny: kształt, okna, układ pomieszczeń

Projekty niektórych domów przypominają skomplikowane układy geometryczne. Takie rozwiązania są ciekawe, ale niezbyt oszczędne. By dom tracił jak najmniej ciepła, najlepiej zdecydować się na budynek na klasycznym planie prostokąta. Najwięcej ciepła traci się w końcu w narożnikach, warto więc, by było ich jak najmniej.

Istotne będą również okna. Mimo że dziś producenci przywiązują sporą wagę do tego, by były szczelne, mimo wszystko nie poprawiają one parametrów cieplnych budynku. W domu energooszczędnym nie ma więc miejsca na duże przeszklenia. Warto również zwrócić uwagę na układ pomieszczeń. Po północnej stronie domu powinny się znaleźć te, w których nie potrzeba stałej, wysokiej temperatury – na przykład garaż czy schowek.

Materiały budowlane

Już na etapie wyboru projektu należy też przeanalizować, jakie materiały będą potrzebne do wzniesienia budynku. W domach energooszczędnych dobrze jest wykonać ściany z bloczków Ytong 40 lub Ytong Energo+. Beton komórkowy to niezwykle ciepły materiał, który idealnie nadaje się na ściany nośne, które nie wymagają już dodatkowego ocieplenia. Alternatywą są pustaki wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Inne ściany wymagają ocieplenia styropianem lub wełną mineralną.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.