Rekuperacja i wentylacja grawitacyjna – najważniejsze różnice

wentylacja mechaniczna poznań

Nowoczesne domy wymagają nowoczesnych sposobów wentylacyjnych. Coraz częściej można zatem spotkać się z określeniami takimi jak rekuperacja czy wentylacja mechaniczna. Poznań i inne duże miasta są siedzibami firm, które zachwalają tego typu rozwiązanie. Czym tak naprawdę rekuperatory różnią się jednak od klasycznej wentylacji grawitacyjnej? Pochyliliśmy się bliżej nad tym zagadnieniem.

Efektywna wymiana i filtracja powietrza

O tym, że rekuperacja staje się coraz popularniejsza, można bardzo łatwo się przekonać. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej hasła takie jak “rekuperatory Poznań”, “wentylacja z odzyskiem ciepła Kraków” czy “wymienniki ciepła Poznań”, by znaleźć ofertę wymiany bądź instalacji nowego systemu wentylacyjnego.

Od klasycznych, grawitacyjnych sposobów wymiany powietrza we wnętrzach rekuperacja odróżnia się przede wszystkim większą efektywnością. Dzięki rekuperatorom możemy kontrolować ilość wywiewanego i nawiewanego do wnętrza powietrza, co sprawia, że wentylacja jest bardziej efektywna. W przypadku systemów grawitacyjnych nie możemy liczyć na taką stałą wymianę powietrza. Dodatkowo na rekuperatorach są zainstalowane specjalne filtry, które – jak zapewniają producenci – oczyszczają powietrze z kurzu i pyłów, a nawet, przy bardziej zaawansowanych urządzeniach, z groźnych bakterii oraz wirusów.

Oszczędności kontra koszty obsługi

Ważnymi różnicami między systemami grawitacyjnymi i rekuperacyjnymi są także koszty eksploatacji. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wynoszą one okrągłe zero złotych, choć warto dbać o regularne czyszczenie wentylacji, co jednak jakieś koszty generuje.

Rekuperacja pod tym względem będzie droższa. Rekuperatory są bowiem zasilane energią elektryczną – w przeliczeniu jej koszt będzie wynosić kilkadziesiąt groszy dziennie. System trzeba też co roku serwisować i wymieniać filtry. Koszty obsługi są jednak równoważone przez inne oszczędności. Jako że rekuperatory pozyskują ciepło z powietrza usuwanego z wnętrza, odzyskujemy sporo energii, co pozwala na oszczędności w ogrzewaniu i klimatyzacji – latem proces ten działa bowiem w drugą stronę i ochładza pomieszczenia.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.