Jak rekuperacja wpływa na ogrzewanie budynku? Sprawdź, czy oszczędzisz

rekuperacja poznań ogrzewanie

W całej Polsce coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja. Poznań, Białystok, Opole – wszędzie montowane są nowe instalacje. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak taki układ wentylacyjny może wpłynąć na ogrzewanie budynku i jak dostosować do niego system grzewczy. A przecież to wpływa m.in. na wystrój pomieszczeń. Postanowiliśmy zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Rekuperatory – Poznań i nie tylko. Jak pomagają w ogrzewaniu domu?

Myśląc o rekuperatorach, wiele osób skupia się przede wszystkim na jej zaletach związanych z efektywnym wietrzeniem pomieszczeń. Radzi sobie z tym dużo lepiej niż wszelkie inne wentylacje – Poznań i okolice to przykład obszaru, na którym te zalety są szczególnie doceniane.

Rekuperacja dodatnio wpływa jednak również na efektywność klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń. W budynku, w którym zainstalowano taki system, dużo łatwiej i taniej można utrzymać pożądaną temperaturę. Zimą rekuperator wychwytuje bowiem ciepło ze zużytego powietrza usuwanego z pomieszczeń. Dzięki temu nawiewa do wnętrza już wstępnie ogrzane gazy. Działanie rekuperatora ogranicza zatem straty cieplne, do których prowadzi działanie klasycznej wentylacji grawitacyjnej.

Jak dostosować system grzewczy do rekuperacji?

By w pełni wykorzystać możliwości rekuperatorów, najlepiej postawić na centralę wentylacyjną połączoną z pompą ciepła. W domach z rekuperacją wystarczy mniejsza, tańsza pompa.

Powinniśmy pomyśleć jednak również o wyborze systemów grzewczych o odpowiednich parametrach. Jako że rekuperacja sprawi, że nie będzie strat ciepła przez kanały wentylacyjne, a rekuperator sam będzie ogrzewał powietrze, w takim budynku będą wymagane mniejsze kotły oraz grzejniki niż w domu o podobnej powierzchni z klasyczną wentylacją. Warto więc wdrożyć wszystkie powyższe rozwiązania już na etapie projektowania domu. Inwestycja zwróci się po kilku latach, a później będzie generować kolejne oszczędności.

Domy wyposażone w rekuperację to nowoczesne budynki. Sprawdź, jak zaprojektować w nich nowoczesne wnętrza: https://www.murowanica-hotel.pl/2021/02/15/czym-charakteryzuja-sie-nowoczesne-wnetrza/


adminmurowanica

No description.Please update your profile.