Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna – kluczowe różnice

rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Rekuperacja to termin, który w ostatnich latach coraz częściej pojawia się gdy mowa o budownictwie. Jakie wentylacje wybierać do domów, by powietrze w nich było nienagannie czyste? Tradycyjne wentylacje grawitacyjne nie bez powodu odchodzą do lamusa! Dowiedz się jaka jest różnica między nimi a systemem rekuperacji. Jeśli nie wiesz czym jest rekuperacja zajrzyj na https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja, gdzie uzyskasz więcej informacji na temat tego zagadnienia. 

Powietrze naprawdę świeże

Rekuperacja zostawia grawitacyjną wentylację daleko w tyle w kwestii zapewniania najwyższej jakości powietrza. W wariancie grawitacyjnym powietrze pełne dwutlenku węgla nie jest sprawnie wymieniane świeże. Gdy zaś chodzi o rekuperację, sprzęt odpowiedzialny za odprowadzanie powietrza ma osobny kanał do wpuszczania świeżego. Dzięki temu powietrze ,,zużyte” nie miesza się ze świeżym. Domy w których działają mechaniczne wentylacje są naprawdę wietrzone – świeże powietrze nie jest po prostu domieszane do przepełnionego dwutlenkiem węgla.

Dobrze przewietrzony dom to dom przyjazny dla zdrowia całej rodziny! Jakby więc nie patrzeć, inwestycja w rekuperatory zwróci się w najcenniejszej walucie jaką jest nasze doskonałe samopoczucie. Wszyscy wiemy jak bardzo otworzenie okna potrafi poprawić nastrój wszystkim domownikom – dzięki rekuperacji efekt będzie o wiele lepszy.

Zachowanie ciepła

Rekuperatory pozwalają na odzyskiwanie ciepła z wentylowanego powietrza. Poziom odzyskiwania oscyluje w granicach 60-80%. Wentylacja grawitacyjna nie umożliwia takiego rozwiązania – opiera się ona na konwekcji i wręcz wychładza dom. Nie jest to z pewnością rozwiązanie oszczędne pod względem kosztów ogrzewania. Jeżeli wentylacja grawitacyjna działa w zimie tym gorzej dla nas! W lecie natomiast, gdy upał każe nam zamykać wszystkie okna, wentylacja grawitacyjna w ogóle nie funkcjonuje. 

Mechaniczne wentylacje sercem których jest zaawansowany technologicznie rekuperator eliminują ten problem raz na zawsze. Niezależnie od warunków na zewnątrz, nie grozi nam powiew chłodu na skórze i konieczność odkręcania grzejnika do maksimum. Również w lecie i okresach przejściowych rekuperacja sprawdzi się bez zarzutu. W lecie bowiem w rekuperatorze nawiewane z zewnątrz powietrze zostaje schłodzone.  

Filtrowanie powietrza

Rekuperatory są wyposażone w cztery kanały – jeden z nich doprowadza ciepłe powietrze, które dopiero po przejściu przez filtr innym kanałem jest wtłaczane do domu. Przez wentylację grawitacyjną swobodnie przechodzi powietrze ,,wzbogacone” dodatkami z komina mało ekologicznego sąsiada czy ,,świeżutkimi” spalinami wprost z biegnącej nieopodal ruchliwej ulicy! Czy ktokolwiek chce mieć w domu takie powietrze?

Rekuperacja gwarantuje, że powietrze w naszym domu będzie nie tylko wolne od nadmiaru dwutlenku węgla, ale także pozbawione szkodliwych substancji i alergenów. Przez alergeny rozumiemy rzecz jasna uciążliwe pyłki – mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to coś doskonałego dla alergików. Poza tym, takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w obecnych czasach, gdy otworzenie okna w mieście niewiele ma wspólnego z wpuszczeniem do mieszkania naprawdę świeżego powietrza.

Czy warto postawić na rekuperację? Oczywiście! Każdy chcący, by jego dom był energooszczędny i przede wszystkim przyjazny dla zdrowia domowników powinien rozważyć inwestycję w ten system. Niestety, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w starych domach jest bardzo trudny i kosztowny. Na szczęście nowe budownictwo coraz częściej stawia właśnie na to rozwiązanie. W starszych lokalach jednak postawić na wentylację hybrydową, czyli wariant z wyciągiem. Zawsze to coś!

 


adminmurowanica

No description.Please update your profile.