Jakie atrakcje w Krakowie na Starym Mieście warto zobaczyć?

Jakie atrakcje w Krakowie czekają na turystów

Stolica Małopolski przyciąga rzesze turystów o każdej porze roku. Dlatego też dostępny jest w tym mieście niejeden komfortowy hotel. Kraków to świetna baza wyjazdowa zarówno na weekend jak i dłuższy pobyt przez wzgląd na mnogość zabytków i atrakcji sprawia jaką oferuje to miasto. Decydując się na spędzenie zaledwie kilku dni w tym jakże pięknym miejscu, warto wcześniej zorientować się, co można zobaczyć spacerując po Starym Mieście. Jakie atrakcje w Krakowie, a dokładniej w centrum miasta, są godne uwagi? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu. 

Rynek Główny – podstawowy punkt wycieczki

Każdy turysta odwiedzający Kraków, spieszy by zobaczyć jeden z najpiękniejszych miejskich rynków. To główny punkt każdej wycieczki. Jakie atrakcje w Krakowie na Rynku Głównym, czekają turystów? Powstały na bazie kwadratu Rynek Starego Miasta w Krakowie jest skupiskiem wielu wykwintnych kawiarni i restauracji, z których roztacza się widok na charakterystyczne dla tego miasta Sukiennice. Znajdują się w nich liczne stragany, w których można zakupić piękne pamiątki i regionalne stroje. Kolejną historyczną budowlą usytuowaną na Rynku Głównym jest Wieża ratuszowa o wysokości 70m. Jest ona pozostałością po zburzonym w 1820 roku ratuszu, który niegdyś pełnił funkcję głównego gmachy administracyjnego Krakowa. 

Nieopodal Rynku Głównego, znajduje się także mały rynek. Jest to miejsce mniej oblegane przez turystów i znacznie bardziej kameralne, a uroku dodają mu piękne otaczającego go kamienice. 

Bazylika Mariacka – piękna, zabytkowa budowla

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych budowli znajdujących się na Rynku Głównym w Krakowie jest Bazylika Mariacka. Gotycka świątynia powstała w latach 1221-1222. Posiada dwie wieże – wyższą, z której każdego dnia rozbrzmiewa hejnał oraz niższą pełniącą funkcję dzwonnicy. Warto także zajrzeć do wnętrza kościoła, na którego sklepieniu znajduje się zjawiskowa imitacja gwiaździstego nieba. Ściany świątyni pokrywa polichromia, będąca dziełem Jana Długosza, a ołtarz główny retabulum wykonane przez wybitnego artystę Wita Stwosza. 

Barbakan i Brama Floriańska – idąc szlakiem królewskim

Spacerując ulicą Floriańską możemy dotrzeć do dwóch kolejnych zabytkowych budowli, z których słynie Kraków, a mianowicie Barbakanu oraz Bramy Floriańskiej. Niewiele osób wie, że dawniej te dwie budowle były ze sobą połączone długą szyją. Mur z jakiego została stworzona owa szyja, posiadał otwory strzelnicze. Zadaniem Barbakanu była obrona Bramy Floriańskiej, jednej z ośmiu obronnych krakowskich bram. 

Turyści chcący udać się na spacer szlakiem królewskim, powinni rozpocząć swoją wędrówkę właśnie od Bramy Floriańskiej, a następnie kierować się w kierunku Rynku, z którego już tak blisko do Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek Królewski na Wawelu – docierając do miejsca panowania Królów Polski

Najważniejszym krakowskim zabytkiem jest Zamek Królewski na Wawelu. To właśnie tę budowlę chce zobaczyć każdy turysta. Oprócz zewnętrznych murów tej okazałej twierdzy, warto też zakupić bilet wstępu i udać się do jej wnętrza, gdzie na zwiedzających czekają reprezentacyjne i prywatne komnaty królewskie oraz skarbiec królewski. Przekraczając próg muzeum znajdującego się w zamku, możemy cofnąć się w czasie i wyobrazić sobie jak w minionych wiekach żyli tutaj królowie. 

Tuż przy Wawelu znajdują się wspaniałe Królewskie Ogrody, o których istnieniu wie niewiele osób. To idealne miejsce na spacer i odpoczynek po męczącym, wielogodzinnym zwiedzaniu jednego z najpiękniejszych zamków znajdujących się w Polsce. Ogrody Królewskie wciąż są dopracowywane przez ekspertów, którzy na podstawie przekazów historycznych starają się jak najlepiej odwzorować ich pierwotny wygląd.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat słynnych krakowskich Sukiennic? Wiele cennych informacji dotyczących tej zabytkowej budowli znajdziesz tutaj https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2020/12/11/dlaczego-w-sukiennicach-wisi-noz-gdy-historia-miesza-sie-z-legenda/.


adminmurowanica

No description.Please update your profile.